Ofiara krwawa w Grecji starożytnej - warsztaty I

Termin: 10.02.2017 - 13.02.2017

„Ofiara krwawa w Grecji starożytnej”

Warsztaty I

Kraków, 10-13 lutego 2017

Zespół projektu badawczego „Ofiara krwawa w Grecji w świetle danych filologicznych” (Uniwersytet Jagielloński) informuje, że w dniach 10-13 lutego 2017 w Krakowie odbędzie się druga sesja międzynarodowych warsztatów na temat ofiary.

Wśród zaproszonych gości będą prof. prof.: Fred S. Naiden (University of North Carolina at Chapel Hill), Łukasz Niesiołowski-Spano (Uniwersytet Warszawski), Ioanna Patera (Paris). Zaproszeniu eksperci, jak również członkowie zespołu badawczego, wygłoszą wykłady.

Program warsztatów obejmuje dwa rodzaje sesji: wykłady otwarte oraz seminaria warsztatowe. Ze względu na charakter seminaryjny sesji warsztatowych liczba ich uczestników jest ograniczona. W celu zgłoszenia się do udziału w sesjach zamkniętych prosimy o rejestrację mailową z podaniem:

- imię i nazwisko

- afiliacja

- zakres badań

- inne istotne informacje.

Kontakt: ofiarnicy@gmail.com.

Informacje ogólne: www.sacrificium.uj.edu.pl.

Day I: 10.02.2017

10.00-13.00: Morning Session (Collegium Novum, Room 56):

Lectures:

Fred S. Naiden (University of North Carolina): “Agos and murder”

Coffee break

Krzysztof Bielawski: “Animal Sacrifice in the Greek Tragedy: Essential? Corrupted? Perverted?”

Przemysław Biernat: “Between Description and Prescription. Plato and Greek sacrificial practice”

15.00-19.00: Afternoon Session (Collegium Novum, Room 56):

Lectures:

Ioanna Patera: “Small and cheap? Sacrifices to Demeter and Core”.

Bartłomiej Bednarek: “Towards a definition of animal sacrifice in ancient Greece. Aristophanes and Old Comedy”

Coffee break

Łukasz Niesiołowski-Spano (Warsaw University): “Passover. The Shift in the Religion and Cult of the Judeans in the 7th-5th Centuries BC”

Lech Trzcionkowski: “Animal Sacrifice in Archaic Greek Epic”